UK

Wimbledon 2021: Order of play for day four, draw details, seeds and Roger Federer start time

Where to watch Wimbledon on TV

The BBC has exclusive coverage of the tournament. Sue Barker leads the coverage with the likes of Tim Henman, Andrew Castle and John Lloyd from the opening day.

Viewers can watch the action on BBC One, BBC Two and BBC Red Button with up to 18 courts to choose from through Connected TVs, BBC iPlayer, the BBC Sport website and app.

BBC Two will also show Today at Wimbledon every evening, looking back at the day’s play.

Day four order of play

Order of play on the show courts for day three of the All England Lawn Tennis Championship, Wimbledon, London.

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court

13:30: (1) Ashleigh Barty (Aus) v Anna Blinkova (Rus), Elena Vesnina (Rus) v (20) Cori Gauff (USA), (6) Roger Federer (Swi) v Richard Gasquet (Fra)

Court 1

13:00: Alex Bolt (Aus) v (29) Cameron Norrie (Gbr), Carlos Alcaraz Garfia (Spa) v (2) Daniil Medvedev (Rus), (12) Victoria Azarenka (Blr) v Sorana Cirstea (Rom)

Court 2

11:00: Tennys Sandgren (USA) v (4) Alexander Zverev (Ger), (3) Elina Svitolina (Ukr) v Magda Linette (Pol), (25) Angelique Kerber (Ger) v Sara Sorribes Tormo (Spa), (16) Felix Auger-Aliassime (Can) v Mikael Ymer (Swe)

Court 3

11:00: Andrea Petkovic (Ger) v (14) Barbora Krejcikova (Cze), (7) Matteo Berrettini (Ita) v Botic Van de Zandschulp (Ned), (31) Daria Kasatkina (Rus) v Jelena Ostapenko (Lat), Gianluca Mager (Ita) v Nick Kyrgios (Aus)

Court 4

11:00: Harriet Dart (Gbr) & Heather Watson (Gbr) v Kaia Kanepi (Est) & Shuai Zhang (Chn), Marta Kostyuk (Ukr) v Anastasija Sevastova (Lat), Tara Moore (Gbr) & Eden Silva (Gbr) v (11) Laura Siegemund (Ger) & Vera Zvonareva (Rus), Kenneth Skupski (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Liam Broady (Gbr) & Ryan Peniston (Gbr), Jay Clarke (Gbr) & Marius Copil (Rom) v (15) Marcus Daniell (Nzl) & Philipp Oswald (Aut)

Court 5

11:00: (1) Nikola Mektic (Cro) & Mate Pavic (Cro) v Jonathan Erlich (Isr) & Andrei Vasilevski (Blr), (15) Maria Sakkari (Gre) v Shelby Rogers (USA), (14) Raven Klaasen (Rsa) & Ben McLachlan (Jpn) v Andres Molteni (Arg) & Andrea Vavassori (Ita), Leylah Annie Fernandez (Can) & Anastasia Potapova (Rus) v (13) Nadiia Kichenok (Ukr) & Raluca Olaru (Rom), (10) Darija Jurak (Cro) & Andreja Klepac (Slo) v Petra Martic (Cro) & Shelby Rogers (USA)

Court 6

11:00: (5) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn) v Gabriela Dabrowski (Can) & Caroline Garcia (Fra), Naomi Broady (Gbr) & Jodie Anna Burrage (Gbr) v (15) Viktoria Kuzmova (Svk) & Arantxa Rus (Ned), Kiki Bertens (Ned) & Lesley Kerkhove (Ned) v Elixane Lechemia (Fra) & Ingrid Neel (USA), Madison Brengle (USA) & Lin Zhu (Chn) v Anna Blinkova (Rus) & Anna-Lena Friedsam (Ger)

Court 7

11:00: (8) Hayley Carter (USA) & Luisa Stefani (Bra) v Aleksandra Krunic (Ser) & Nina Stojanovic (Ser), (12) Tim Puetz (Ger) & Michael Venus (Nzl) v Matthew Ebden (Aus) & John-Patrick Smith (Aus), Radu Albot (Mol) & Nikoloz Basilashvili (Geo) v Marton Fucsovics (Hun) & Stefano Travaglia (Ita), (10) Wesley Koolhof (Ned) & Jean-Julien Rojer (Ned) v Lloyd Glasspool (Gbr) & Harri Heliovaara (Fin), Varvara Gracheva (Rus) & Oksana Kalashnikova (Geo) v Naiktha Bains (Gbr) & Samantha Murray (Gbr)

Court 8

11:00: Bethanie Mattek-Sands (USA) & Sania Mirza (Ind) v (6) Alexa Guarachi (Chi) & Desirae Krawczyk (USA), Rohan Bopanna (Ind) & Divij Sharan (Ind) v (11) Henri Kontinen (Fin) & Edouard Roger-Vasselin (Fra), Dusan Lajovic (Ser) & Ivan Sabanov (Cro) v (4) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg), Sander Arends (Ned) & Matwe Middelkoop (Ned) v Andre Begemann (Ger) & Jurgen Melzer (Aut), Filip Krajinovic (Ser) & Matej Sabanov (Cro) v Simone Bolelli (Ita) & Maximo Gonzalez (Arg)

Court 9

11:00: Vivian Heisen (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v (9) Sharon Fichman (Can) & Giuliana Olmos (Mex), Andrey Golubev (Kaz) & Robin Haase (Ned) v Marcelo Demoliner (Bra) & Santiago Gonzalez (Mex), Vitalia Diatchenko (Rus) & Galina Voskoboeva (Kaz) v (3) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Elise Mertens (Bel), Greet Minnen (Bel) & Alison Van Uytvanck (Bel) v Amanda Anisimova (USA) & Sloane Stephens (USA)

Court 10

11:00: Alex De Minaur (Aus) & Matt Reid (Aus) v Luke Johnson (Gbr) & Anton Matusevich (Gbr), Andre Goransson (Swe) & Casper Ruud (Nor) v Feliciano Lopez (Spa) & Marc Lopez (Spa), Misaki Doi (Jpn) & Viktorija Golubic (Swi) v Ekaterina Alexandrova (Rus) & Yafan Wang (Chn), Romain Arneodo (Mon) & Igor Zelenay (Svk) v Ricardas Berankis (Lit) & Dominik Koepfer (Ger), Salvatore Caruso (Ita) & Alejandro Davidovich Fokina (Spa) v (9) Kevin Krawietz (Ger) & Horia Tecau (Rom)

Court 11

11:00: (13) Sander Gille (Bel) & Joran Vliegen (Bel) v Oliver Marach (Aut) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak), Ariel Behar (Uru) & Gonzalo Escobar (Ecu) v Hugo Nys (Mon) & Jonny O’Mara (Gbr), Nathaniel Lammons (USA) & Jack Withrow (USA) v (8) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Bra), Sabrina Santamaria (USA) & Tamara Zidansek (Slo) v Lara Arruabarrena (Spa) & Nadia Podoroska (Arg), (14) Asia Muhammad (USA) & Jessica Pegula (USA) v Lauren Davis (USA) & Ankita Raina (Ind)

Court 12

11:00: Kristyna Pliskova (Cze) v (16) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus), James Duckworth (Aus) v Sam Querrey (USA), Alexander Bublik (Kaz) v (18) Grigor Dimitrov (Bul)

Court 14

11:00: Aljaz Bedene (Slo) v Yoshihito Nishioka (Jpn), Pedro Martinez Portero (Spa) v (13) Gael Monfils (Fra), Ajla Tomljanovic (Aus) v Alize Cornet (Fra), Stuart Parker (Gbr) & James Ward (Gbr) v Luke Bambridge (Gbr) & Dominic Inglot (Gbr)

Court 15

11:00: Zarina Diyas (Kaz) & Anastasia Rodionova (Aus) v (2) Timea Babos (Hun) & Kristina Mladenovic (Fra), Miomir Kecmanovic (Ser) v (8) Roberto Bautista Agut (Spa), Jeremy Chardy (Fra) v Ilya Ivashka (Blr), (14) Hubert Hurkacz (Pol) v Marcos Giron (USA)

Court 16

11:00: (17) Christian Garin (Chi) v Marc Polmans (Aus), (23) Lorenzo Sonego (Ita) v Daniel Elahi Galan (Col), Kaja Juvan (Slo) v Clara Burel (Fra)

Court 17

11:00: Yulia Putintseva (Kaz) v (30) Paula Badosa Gibert (Spa), Coco Vandeweghe (USA) v Katerina Siniakova (Cze), (31) Taylor Harry Fritz (USA) v Steve Johnson (USA), Nao Hibino (Jpn) v Aliaksandra Sasnovich (Blr)

Court 18

11:00: (19) Karolina Muchova (Cze) v Camila Giorgi (Ita), Kei Nishikori (Jpn) v Jordan Thompson (Aus), (32) Marin Cilic (Cro) v Benjamin Bonzi (Fra), Emma Raducanu (Gbr) v Marketa Vondrousova (Cze)

What are the latest Wimbledon odds?

Men’s singles winner

  • Novak Djokovic 8/13
  • Daniil Medvedev 6/1
  • Roger Federer 9/1
  • Matteo Berrettini 12/1
  • Alexander Zverev 18/1

Women’s singles winner

  • Ashleigh Barty 4/1
  • Aryna Sabalenka 9/1
  • Garbine Muguruza 11/1
  • Iga Swiatek 11/1
  • Cori Gauff 12/1

How much prize money is on offer at Wimbledon?

While the money on offer at Wimbledon usually increases each year, the financial implications of the coronavirus pandemic have led to a 5.2 per cent drop in the overall prize pot.

There will still be £35,016,000 up for grabs in total, however, with the winners of the men’s and women’s singles finals getting £1.7million each.

Prize money breakdown in full

  • Winner: £1,700,000
  • Runner-up: £900,000
  • Semi-finalists: £465,000
  • Quarter-finalists: £300,000
  • Fourth round: £181,000
  • Third round: £115,000
  • Second round: £75,000
  • First round: £48,000

Share this news on your Fb,Twitter and Whatsapp

File source

News Nation USA: Latest News Headlines
News Nation USA||USA News||Science||Education||Sports||World

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close